Who's Who
-
Mrs Nicki Walker
Headteacher, Deputy Designated Safeguarding Lead
-
Mrs Louise Bunney
Deputy Headteacher, Deputy Designated Safeguarding Lead
-
Mrs Sarah Knight
Inclusion Lead, Designated Safeguarding Lead
send@russell-lower.co.uk
-
Mrs Ruth Brown
Foundation Stage Phase Leader and teacher
swanclass@russell-lower.co.uk
-
Miss Leung
Foundation Stage teacher
swiftclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Natasha Lyons
Foundation Stage teacher
doveclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Rebecca Cox
Year 1 class teacher
puffinclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Emma Jochacy
Year 1 class teacher
wrenclass@russell-lower.co.uk
-
Ms Joanne Meyern
Year 1 class teacher
wrenclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Emma Rogers
Year 1 class teacher
owlclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Zoe Hitchings
KS1 Phase Leader, year 2 class teacher
robinclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Teresa Coles
Year 2 class teacher
penguinclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Caroline Johnson
Year 2 class teacher
greenfinchclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Rachel Willis
Leader of teaching, learning and curriculum
goldfinchclass@russell-lower.co.uk
-
Ms Katherine Gallagher
Year 3 class teacher
blackbirdclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Natalie Nilletti
Year 3 class teacher
nightingaleclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Rebecca Salih
Year 3 class teacher
nightingaleclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Dawn Tuck
KS2 Phase Leader, year 4 class teacher
kingfisherclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Megan Beirne
Year 4 class teacher (mat cover)
woodpeckerclass@russell-lower.co.uk
-
Mrs Lara Lyons
Year 4 class teacher (mat leave)
-
Mrs Helena Moffat
Year 4 class teacher
starlingclass@russell-lower.co.uk
-
Miss Tracey Baker
HLTA, first aider
-
Mrs Natasha Curran
HLTA, first aider
-
Mrs Anna Kett
HLTA
-
Mrs Sarah Bremner
Office Manager, first aider
office@russell-lower.co.uk
-
Mrs Karen Appleby
Finance Manager, first aider
finance@russell-lower.co.uk
-
Mrs Colette Davies
Office administrative assistant
office@russell-lower.co.uk
-
Mrs Stephanie Coates
Office administrative support assistant
office@russell-lower.co.uk
-
Mrs Alison Line
Aviary club leader, first aider
aviary@russell-lower.co.uk
LSAs
Mrs Bethan Blakely First Aider
Mrs Christina Boxall First Aider
Mrs Tracey Buttner
Mrs Alaine Clark First Aider
Mrs Laura Clark
Mrs Alice Cullen First Aider
Mrs Emma Delaine First Aider
Mrs Faye Doohan First Aider
Miss Christina Dunham First Aider
Mrs Jackie Foster
Mrs Jackie Foster
Mrs Linda Hall
Mrs Natalie Merritt First Aider
Mrs Nicola Goldsmith
Mrs Vanessa Halsey
Mrs Vanessa Halsey
Mrs Caroline Hunt
Mrs Susan Jones
Mrs Danni Mepham
Mrs Emma Parkin
Mrs Wendy Roberts
Mrs Helen Rushton
Mrs Sam Sen First Aider
Mrs Denise Sowery First Aider
Mrs Hayley Stringer First Aider
Mrs Nicky Taylor
Mrs Sharon Titmus
Mrs Melissa Wolf
Site Staff
Mr Martin Clarke Site Agent First Aid at work
Mid Day Supervisors
Mrs Sue Mallet Senior Supervisor/First Aider
Mrs Alison Line First Aider
Mr Martin Clarke Site Agent First Aid at work
Mid Day Supervisors
Mrs Sue Mallet Senior Supervisor/First Aider
Mrs Alison Line First Aider
Mr David Singleton
Mrs Sam Sen First Aider
Mrs Julie Mower First Aider
Mrs Tatyana Dobson
Mrs Emma Delaine First Aider
Mrs Helen Rushton
Mrs Christina Boxall
Mrs Alice Cullen
Ms Sarah Hay
Mrs Linda Hall
Mrs Sharon Titmus First Aider
Mrs Linda Bowler
Mrs Jo Webb
Mrs Emma Parkin
Mrs Dannie Mepham
Mrs Tracey Buttner
Mrs Laura Clark
Mrs Nicky Taylor
Mrs Anne Plancherel
Miss Anna Szymczyk
Before and After School
Mrs Alison Line Leader/First Aider
Mrs Natalie Merritt
Mrs Sue Mallett First Aider
Ms Bethan Blakely First Aider
Mrs Tracey Buttner
Ms Sarah Hay
Mrs Linda Hall
Mrs Danni Mepham
Mrs Sharon Titmus
Mrs Vanessa Halsey
Miss Robyn Noble
Mr Dan Atherton
Miss Evie Craddock
Miss India Stanier-Martin
Ms Eloise Crossman
Miss Emma Bird
Mrs Sue Jones
Mrs Emma Parkin
Mr Dylan Featherston
Governors
Mrs Nicki Walker Headteacher
Mr Richard Gallagher Chair/Parent Governor/Sports Premium
Mrs Mariella Cook Vice Chair/LA Governor/Well-being and Resilience
Ms Katherine Gallagher Staff Governor
Ms Katherine Gallagher Staff Governor
Mrs Fran Crowther Co-opted Governor/Pupil Premium
Mrs Dawn Clarke Co-opted Governor
Mr Graeme Armstrong Co-opted Governor
Rev. Dominic Holroyd Co-opted Governor
Mrs Hannah Leech Co-opted Governor/Safeguarding
Mrs Carrie Perrett Co-opted Governor/SEND
Mrs Katie Prowse Co-opted Governor/Health and Safety
Mrs Sally Whiteside Co-opted Governor
Mrs Amy Beeken Parent Governor/GDPR
Mr Andrew Mayze Associate Governor
Mrs Marian Murray Clerk to Governors
Curriculum Responsibilities
English Mrs Caroline Johnson
Maths Mrs Zoe Hitchings
Science and outdoor learning Mrs Helena Moffat
Physical Education and Sports Premium Mrs Louise Bunney
Phonics Mrs Emma Jochacy/Mrs Emma Rogers
History Mrs Becky Cox
Geography Ms Lara Lyons/Mrs Megan Beirne
Art and Design Mrs Teresa Coles
Design and Technology Mrs Rachel Willis
Modern Foreign Languages Mrs Anna Kett
Computing Mrs Louise Bunney
Music Ms Katherine Gallagher
PSHE/RSE Mrs Nicki Walker
School Council Mrs Natalie Nilletti
Religious Education Mrs Dawn Tuck
Statutory Areas
Attendance Mrs Nicki Walker/Mrs Louise Bunney
Special Educational Needs Mrs Sarah Knight
Mrs Dawn Clark (Governor)
Pay Policy Implementation Mrs Nicki Walker
Discipline Mrs Nicki Walker
Safeguarding/Child Protection Mrs Sarah Knight
Mrs Hannah Leech (Governor)
Looked After Children Mrs Sarah Knight
Racist Incidents Mrs Nicki Walker
Race Policy Mrs Nicki Walker
Foundation Stage Mrs Ruth Brown
Assessment Mrs Louise Bunney
Excellence for all Mrs Nicki Walker
Pupil Premium strategy Mrs Louise Bunney
Pupil Premium operational Mrs Sarah Knight
Mrs Fran Crowther (Governor)
Sports Premium Mrs Louise Bunney
Mr Richard Gallagher (Governor)